Навіщо позбавляти батьківських прав?

У житті дитини та сім’ї трапляється так, що один із батьків не виконує своїх обов'язків. Мало того, приносить дитині лише неприємності. І от другий із батьків ухвалює рішення про позбавлення батьківських прав. Здебільшого це рішення дається непросто і на законодавчому, і на психологічному рівні. Однак той із батьків, хто виховує дитину самостійно, одержує деякі пільги. Переважно йдеться про матерів-одиначок.

Після позбавлення батька дитини батьківських прав, мама отримує статус матері-одиначки. І може одержувати державну допомогу на дитину. Згідно статті 183Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», дітямматері-одиначкинадаєтьсядопомогау  розмірі,  щодорівнюєрізниціміж  100 відсоткамипрожитковогомінімуму для дитинивідповідноговіку та
середньомісячнимсукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу
за попереднішістьмісяців.

Матері-одиначкимають право на додатковущорічнувідпусткутривалістю до 7 днів і на так звануподатковусоціальнупільгу. Тобто частина їх зарплати не оподатковується.

Мати-одиначка може вивозити дитину за кордон, і для цього їй не треба одержувати нотаріально завірений дозвіл батька дитини, вистачить лише рішення суду про позбавлення батьківських прав.

Підставою для позбавленнябатьківських прав може бути ухиляння батька чи матері від матеріального забезпечення дитини. У ч. 1 ст. 164 Сімейного кодексу України детально прописано, чому треба позбавляти батьківських прав батьків.

Мати, батька можуть позбавитибатьківських прав, якщо:

- вони не забрали дитину з пологовогобудинкуабоз іншого закладу охорониздоров'я без поважної причини і протягом шести місяців не виявлялищодонеїбатьківськогопіклування;

- ухиляютьсявід виконання своїх обов'язків повихованню дитини;
- жорстоко поводяться з дитиною (йдеться не лише про фізичне або психічне насильство, а й про приниженнялюдськоїгідностідитини);

- є хронічнимиалкоголікамиабо наркоманами (треба медичнийвисновок);
- вдаються до будь-якихвидівексплуатаціїдитини, примушуютьїї до жебракування та бродяжництва;

- засуджені за вчиненняумисногокримінальногоправопорушеннящододитини.

Не можна позбавити батьківських прав людину, яка не виконує своїх батьківських обов'язків через душевну хворобу, слабоумство або інше тяжке захворювання, крім хронічного алкоголізму або наркоманії, або з інших, не залежних від неї причин.

Коли позбавляють батьківських прав, для суду обов'язкова умова – вина батька чи матері. Тобто якщо батько чи мати свідомо нехтують своїми обов'язками.

А найголовніше, якщо батька чи матір позбавили батьківських прав, вони однаково зобов'язані утримувати дитину та виплачувати на неї аліменти. Крім того, дитина залишається спадкоємцем навіть того батька, якого позбавили батьківських прав. 

Невеликі поправки: батьківства позбавити не можна, також як і мати материнства. Можна всього лише позбавити батьківських прав.

Провідний спеціаліст Подільського районного управління юстиції у м. Києві                          О.І. Гірченко

Перейти до спискуВерсiя для друку

 

                          


Інформація про місця укриття населення в підземному просторі Подільського району міста Києва у разі виникнення надзвичайної ситуації техногенного, природнього та воєнного характеру станом на 06.05.2024