Головна  →  Новини  →  12 січня 2018

Кір та його профілактика

Кір та його профілактика

Кожного року у світі реєструвалося приблизно 130 мільйонів випадків захворювання на кір та до 4 мільйонів смертей, спричинених цією інфекцією.

Захворюваність на кір в Україні до теперішнього часу характеризується періодичними епідемічними підйомами і спадами.

У 2017 році розпочався черговий підйом захворюваності на кір. Було зареєстровано 87 хворих, у т.ч. 63 дітей, проти 2-х випадків в 2016 році. Захворюваність реєструвалася як у вигляді спалахів, так і спорадичних випадків. Серед всіх хворих 86% не були щеплені проти кору.

У минулому році зареєстровано 5 спалахів кору, 4 з яких серед представників ромської національності (постраждало 34 особи, у т.ч. 32 дітей).

З початку 2018 року інтенсивність епідемічного процесу значно зросла. Так, станом на 10.01.2018 року зареєстровано 66 випадків кору, у т.ч. 54 серед дітей. За попередніми даними майже всі хворі були не щеплені проти кору через відмову. Хворіють діти різних вікових груп, найвища захворюваність зареєстрована у віковій категорії 5-9 років – 34 випадки  (51,5%). Серед дітей, які відвідують дошкільні навчальні заклади зареєстровано 16 випадків, серед школярів - 28. Також зареєстровано 1 випадок у вчителя початкової школи.

У січні 2018 року зареєстровано 2 спалахи кору. Один -  серед учнів першого класу гімназії, яка розташована у Дарницькому районі. Всі троє хворих також були не щеплені проти кору через відмову. Другий - серед мешканців різних районів м. Києва.

Зростання захворюваності, зазвичай, пов’язане з накопиченням незахищеного прошарку населення та низьким рівнем охоплення профілактичними щепленнями.

Згідно з Календарем щеплень, затвердженого наказом МОЗ України від 11.10.2014 року № 551 «Про удосконалення проведення профілактичних щеплень в Україні» планові щеплення проти кору проводяться дітям у віці 12 місяців та 6 років.

Кір - це гостре високо контагіозне вірусне захворювання, яке відноситься до групи інфекцій дихальних шляхів, викликається вірусом кору, передається повітряно-крапельним шляхом, проявляється гарячкою, катаральними явищами, висипкою на шкірних покривах та слизових оболонках щік у вигляді плям Бельського - Філатова - Коплика.

Вірус кору стійкий у навколишньому середовищі, при кімнатній температурі зберігається протягом декількох годин, поширюється при кашлі та чханні хворої людини. Кір належить до числа інфекцій з крапельним механізмом передачі і високою сприйнятливістю, тому рівень захворюваності знаходиться у прямій залежності від кількості не імунних (не щеплених) осіб.

Після перенесеного захворювання зберігається тривалий імунітет. Діти, які народились від перехворілих матерів, нечутливі до кору перші 4 - 6 місяців життя, оскільки протягом цього періоду у крові зберігаються материнські антитіла.

Інкубаційний період для кору, період від моменту зараження до появи перших ознак захворювання, складає 8-17 днів. Хвороба розпочинається з незначного підвищення температури тіла, нежитю, першіння в горлі, покашлювання. Навнутрішній поверхні щік біля корінних зубів з'являються  утворення величиною з макове зерня, оточене червоною каймою, які мають назву плям Бельського-Філатова-Коплика та мають діагностичне значення. Після, так званого «катарального періоду», через 3-4 дні з'являється висипка, яка характеризується етапністю висипання: спочатку за вухами, на обличчі, шиї, потім розповсюджується на верхню частину тулуба та руки, і лише потім на ноги. Обличчя стає одутловатим , сльозяться очі, виділення з носа, температура підвищується до 40,5 ºС. Висипка тримається протягом 3-4 днів, а потім зникає у тому ж порядку, у якому з’являлася, залишаючи по собі пігментовані плями ділянками.

Хворий на кір небезпечний для оточуючих в останні 1-2 дні до появи перших клінічних симптомів, в катаральному періоді та перші 4 дні висипу.

У кожного третього хворого вищевказане захворювання викликає ускладнення: пневмонію, отит та інші бактеріальні інфекції, може погіршуватись слух, спостерігатися розумова відсталість, може розвинутись енцефаліт чи паненцефаліт.

Дуже небезпечний кір для вагітних жінок, оскільки може спричинити викидень чи патологічні зміни у розвитку дитини.

При виникненні вогнища кору в організованому колективі або за місцем проживання проводяться наступні протиепідемічні заходи: за контактними особами, в залежності від щеплювального статусу, встановлюється медичне спостереження протягом 17-21 дня. Діти старші 1 року та особи у віці до 30 років, які не щеплені проти кору, не хворіли раніше на кір або не мають відомостей про щеплення за епідемічними показами підлягають щепленням проти кору протягом 72 годин з моменту контакту з хворим. Протягом всього періоду спостереження щоденно у приміщеннях проводиться вологе прибирання із застосуванням дезінфекційних засобів та протяжне провітрювання. Не щеплені контактні діти не допускаються до відвідування дитячого організованого колективу з 8 по 17 день з моменту контакту з хворою особою.

Перехворілі кором допускаються до відвідування дитячих дошкільних закладів та загальноосвітніх навчальних закладів після повного клінічного одужання, не раніше 10 днів від початку захворювання.

Лікар-епідеміолог відділення організації
епідеміологічних досліджень відділу
дослідження біологічних факторів
ДУ «Київський міський лабораторний центр МОЗ України»
Алексєєва І.В.


 

Перейти до спискуВерсiя для друку

Очищення влади

Центр надання адміністративних послуг

До уваги суб’єктів, що надають соціальні послуги!

Обговорення перейменування вулиць

Антикорупційний телефон ПРДА:(044) 425-74-88

Список військовослужбовців, які самовільно залишили військові частини (місця служби), зареєстровані у м. Києві та стосовно яких проводяться розшукові заходи

Інформація про місця укриття населення в підземному просторі Подільського району

Дії населення в умовах надзвичайних ситуацій військового характеру

Сторінка Подільської районної в місті Києві державної адміністрації у соціальній мережі Фейсбук