38 цікавих фактів про циган

1. «Цигани» - збірний термін, такий як «слов'яни», «кавказці», «скандинави» або «латиноамериканці». До циганів відносяться кілька десятків народностей.
2. У циган є національний гімн, прапор і художня культура, в т. ч. література.
3. Цигани умовно діляться на східних і західних.

4. Цигани як нація сформувалися в Персії (східна гілка) і Римської Імперії (вона ж Ромео, вона ж Візантія; західна гілка). Взагалі, зазвичай, кажучи про циган, мають на увазі саме західних циган (групи рому і калі).

5. Оскільки цигани групи рома - європеоїди і виникли як нація в європейській країні, вони є європейцями, а не «загадковим східним народом», як люблять писати журналісти. Звичайно, як і у росіян та іспанців, у них залишилося якийсь спадок східного менталітету.

6. «Східних» циган стали називати циганами лише в 19-20 століттях, коли європейці, які відвідували Азію, звернули увагу на їх зовнішню схожість з циганами, а також деякі загальні ремесла і традиції. «Східні» цигани мають культуру, яка різко відрізняється від «загальноциганської» (тобто культури помітно більш численних і культурно розвинених «західних» циган), хоча у тих і тих є спільна культурна спадщина індійських предків. «Східні» і «західні» цигани практично не спілкуються.

7. Циганські мови в переважній більшості є нащадками санскриту. Етнічно, цигани є нащадками аріїв, з дравідійською домішкою (дравіди - корінне населення Індії, завойоване аріями, одна з найдавніших володіли писемністю культур, на момент завоювання була більш розвинена, ніж культура кочівників - аріїв).


8. Всупереч твердженням деяких людей, далеких від етнографії та історії, ніякого «вигнання циганів» з Індії та Римської Імперії ніколи не було як події.

В Індії циган не було взагалі, були індуси. За останніми генетичним і лінгвістичним дослідженням, предки циган, група індусів касти «дім» в 1000 приблизно чоловік, покинула Індію десь в VI столітті. Передбачається, що цю групу музикантів і ювелірів індійський правитель подарував перському, як було у звичаї того часу. Вже в Персії чисельність групи сильно розрослася, стали соціальний поділ всередині (в основному, за професіями); частина прациган в IX -X століттях почала поступово пересуватися на захід і нарешті, дійшла до Візантії і Палестини (дві різні гілки). Частина залишилася в Персії і звідти розповзалася на схід. Частина з цих циган, зрештою, дійшли до батьківщини своїх далеких предків - Індії.

9. Візантію цигани покинули в період завоювання її мусульманами, в надії отримати допомогу від одновірців - християн (наївні були люди і часи). Результат з Римської Імперії тривав десятиліттями. Частина циган, все ж, з різних причин залишилася на батьківщині. Їхні нащадки з часом прийняли іслам.
10. Є гіпотеза, що прізвисько «єгиптяни» цигани отримали ще у Візантії, за свою смуглявість і за те, що найбільш помітна частина циган займалася, як і приїжджі єгиптяни, цирковим мистецтвом. З цирковим же мистецтвом і з ворожінням пов'язано було і інше прізвисько, від якого відбулося і слово «цигани»: «атсінгане». Спочатку, так називали деяких сектантів, які шукають таємних знань. Але з часом, мабуть, слово стало прозивним, іронічним для будь-якого, хто займається езотерикою, фокусами, ворожіннями і проріканнями. Самі себе цигани вже тоді називали «рома» і самі собі дали прізвисько «калі», тобто чорняві, смагляві.

11. Вважається, що саме цигани широко розповсюдили в мусульманських країнах танець живота. Однак, того немає ні доказів, ні спростувань.

12. Традиційними для циган областями діяльності є мистецтва, торгівля, конярство і ремесла (від прозових виготовлення цегли і плетіння кошиків до романтичних ювелірного мистецтва і вишивки).

13. Незабаром після приходу до Європи цигани стали одними з жертв великих соціально- економічних криз і піддалися жорстоким гонінням. Це призвело до сильної маргіналізації та криміналізації циган. Від повного знищення циган врятувало загалом і в цілому нейтральне або доброзичливе ставлення більшої частини простого народу, не бажаючого виконувати стосовно циган кривавих законів.

14. Кажуть, що знаменитий Папюс навчався гадати у циган.

15. Інквізиція ніколи не цікавилася циганами.

16. Медицині відомі випадки захворювання на проказу в середовищі циган. Найпоширеніші групи крові у циган - III і I. Відсоток III і IV крові дуже високий в порівнянні з іншими європейськими народами.

17. У Середні віки циган, як і євреїв, звинувачували в канібалізмі.

18. У 18-19 століттях, з підвищенням терпимості до них у європейському суспільстві, кримінальність циган різко і сильно знизилася. У 19 столітті в Європі пішов дуже швидкий процес інтеграції циган у суспільство.
19. На українські землі роми прийшли приблизно в 15 столітті. Вони переселилися сюди з країн Південної і Центральної Європи, і ставлення корінного народу до кочівників було швидше доброзичливим, ніж ворожим.

 За даними останнього перепису, в Україні мешкають майже 48 тисяч ромів (менше 1% від усього населення), але самі ж лідери циганських громад називають цифри від 200 до 400 тисяч. В основному представники ромської національності мешкають на Закарпатті, в Одеській та Донецькій областях і в Криму. 

 20. В Україні мешкає кілька етнічних груп ромів. Найчисленніші серед них серви, котляри, лаварі, плащуни, крими. Традиційно роми проживають невеликими громадами і переважно уникають контактів з корінним населенням. Про окрему державу вони ніколи не ставили питання. Вони живуть за інерцією. У них своя психологія. Вони намагаються не втручатися у суспільне й політичне життя навколишнього оточення, щоб не спровокувати до себе негативне ставлення та не привертати до себе особливої уваги. Через те їхні потреби обмежені найпростішими речами і через те вони не дуже опікуються освітою дітей. Їм потрібен авторитет із середовища ромів, який би їх тягнув.

Такими авторитетами у ромів були циганські барони - найавторитетніші, найрозумніші представники  нації. В Україні, цигани святкують Різдво, Великдень і День Святого Петра, тому що цигани вважають його своїм покровителем.

21. Майже всі назви циганських національностей або є назвами ключових професій, або відображають назву країни, що вважається ними рідний. Це багато що говорить про циганських пріоритетах.

 22. Знаменитий циганський національний костюм був придуманий в 19 столітті. Першими його стали носити келдерари. Національний костюм руська рому був придуманий артистами для створення більш екзотичного сценічного образу. Історично цигани завжди були схильні носити одяг, характерну для країни проживання.

23.   Цигани - відомі пацифісти. Однак у різний час вони служили при арміях і в арміях Німеччини, Пруссії, Швеції та Росії.

У 1812 році Руська Рома добровільно передавали на утримання російської армії великі суми. Молоді циганські хлопці воювали у складі російських військ.
При цьому, що забавно, у війську Наполеона билося чимало французьких циган. Є навіть опис зустрічі під час битви між іспанцями і французами двох циган з різних сторін.

Під час Другої Світової Війни цигани брали участь у військових діях у складі як регулярних армій (СРСР, Франція; рядові, танкісти, військові інженери, льотчики, санітари, артилеристи і т. п.), так і партизанських груп, змішаних і чисто циганських (СРСР, Франція, Східна Європа). Партизанські дії циган проти фашистів іноді називають «Арії проти арійців».

24. У результаті систематичного спрямованого винищення циган фашистами в Європі померло близько 150,000 (для порівняння, в СРСР проживало від 60 000, за переписом, до 120 000, за припущеннями) циган. «Циганський Голокост» називається Калі Траш (є також варіанти Самударіпен і Параімос).

25. Серед видатних циган є вчені, письменники, поети, композитори, музиканти, співаки, танцюристи, актори, режисери, боксери (в т. ч. чемпіони), футболісти, історики, політики, священики, місіонери, художники і скульптори.
Одні відомі більш, наприклад, як Маришка Вереш, Іон Войко, Янош Біхарі, Джем Мейс, Матео Максимов, Юл Бріннер, Тоні Гатліф, Боб Хоскінс, Микола Сличенко, Джанго Рейнхардт, Бірелі Лагре, інші менш, але теж можуть похвалитися значними вкладами в циганську культуру.

26. Побачивши у статті про циган фразу «кочовий народ» без лапок, можете її не читати. Автор не напише нічого насправді достовірного, якщо не знає навіть такого факту, що лише 1 % циган кочує.

27. За даними МВС, при тому, що в ЗМІ за згадуванням у кримінальних статтях циганські шахрайства на першому місці, в статистиці вони на останньому. Етнографи вважають, що аналогічна ситуація з циганськими шахрайствами і наркоторгівлею і в Україні.

28. У часи Сталіна цигани піддалися цілеспрямованим репресіям.

29. Термін «циганський барон» використовується циганами лише останні пару десятків років, і далеко не всіма. Це запозичення з ЗМІ та романтичної літератури. Термін використовується спеціально для спілкування з нециганами.

30. У світі існує кілька помітних циганських театрів: у Росії, в Україні, в Словаччині, в Німеччині, а також театри і студії подрібніше в цих та інших країнах.

31. Одне з найцікавіших циганських понять - це поняття «скверни». Воно пов'язане з нижньою частиною тіла заміжньої або просто дорослої жінки. Досить їй над чим-небудь пройтися, як це місце стає «оскверненим». Одяг, яка носиться жінкою нижче пояса, і взуття автоматично вважаються «оскверненими». Тому в жіночий національний костюм у багатьох циган світу входить великий фартух. І з тієї ж причини, щоб не бути оскверненими, цигани вважають за краще жити в невеликих, одноповерхових будинках.

32. Коротке волосся у циган - це символ безчестя. Волосся остригали вигнаним і ізольованим. Досі цигани уникають зовсім коротких стрижок.

33. Цигани розуміють багато прості фрази, виголошені на хінді. Тому цигани так люблять деякі індійські фільми.

34. У циган є «небажані» професії, які зазвичай ховаються, щоб не «випасти» з циганського суспільства. Це, наприклад, фабрична робота, прибирання вулиць та журналістика.

35. Як і кожен народ, цигани мають свої національні страви. З давніх часів цигани жили в лісі або біля нього, тому харчувалися спійманими на полюванні звірами - зайцями, кабанами та іншими. Особливе національне блюдо циган - їжак, смажений або тушкований.

36. Носії циганських генів називаються романо рат. За романо рат визнається право, якщо вони захочуть, стати циганами. Романо рат є гітарист групи «Rolling Stones» Ронні Вуд, Сергій Курехин, Юрій Любимов, Чарлі Чаплін і Анна Нетребко.

37. Слово «лаве» в  жаргоні запозичене з циганської мови, де має форму «лове» (цигани не «акають») і значення «гроші».

38. Кульчик в одному вусі у цигана означає, що він єдиний син в сім'ї. 

  Джерело: http://cikavo-znaty.com/228-38-ckavih-faktv-pro-cigan.html

 

Перейти до спискуВерсiя для друку

Сторінка Подільської районної в місті Києві державної адміністрації у соціальній мережі Фейсбук

Увага! Зміни у графіку роботи Подільської РДА на період дії карантину

Дії населення в умовах надзвичайних ситуацій військового характеру

Інформація про місця укриття населення в підземному просторі Подільського району міста Києва у разі виникнення надзвичайної ситуації техногогенного, природного та воєного характеру станом на 01.11.2022

Примірний алгоритм дій населення за сигналами оповіщення цивільного захисту (в навчальних закладах, у міському транспорті, торговельних закладах)

Пам'ятка населенню в умовах надзвичайних ситуацій

Хімічна небезпека

Приватизація за новими правилами: меню об'єктів